Polska przeżywa obecnie duży zwrot w krajowej polityce mieszkaniowej, którego ważnym elementem jest rewizja polityki termomodernizacyjnej.
Porównaj najlepsze oferty na instalacje fotowoltaiczne
Efektywność energetyczna
W Polsce za kwestie związane z efektywnością energetyczną odpowiadają Ministerstwo Energii, Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Ponadto za niektóre instrumenty przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu (np. zasiłek opałowy) odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednak nie utworzono międzywydziałowego organu do zarządzania tym problemem, a odpowiednie zainteresowane strony znajdują się dopiero na bardzo wczesnym etapie swojej pracy.
Dowiedz się więcej: Czym charakteryzuje się pozyskiwanie klientów dla branży fotowoltaicznej?
Termomodernizacje
Ramy termomodernizacji w Polsce obejmują termomodernizację wszelkiego rodzaju budynków mieszkalnych i komunalnych (w tym szkół i szpitali); lokalna sieć ciepłownicza i lokalne źródła ciepła; oraz instalację odnawialnych źródeł energii lub wysokowydajnych urządzeń energetycznych. Termomodernizacja tradycyjnie należała do kompetencji Ministerstwa Infrastruktury odpowiedzialnego za program na podstawie ustawy z 1998 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów budynków eksploatowanych (poświęconej głównie budownictwu wielorodzinnemu). Program opiera się na premii stanowiącej spłatę części kredytu komercyjnego dystrybuowanego przez Państwowy Bank Rozwoju. Premia jest oferowana dopiero po dokładnym i kosztownym audycie energetycznym i opiera się na szacunkach rocznych oszczędności energii. Dlatego też, pomimo oferowania spółdzielniom, wspólnotom mieszkaniowym i indywidualnym właścicielom, ostatecznie pomogło w renowacji głównie większych jednostek.
Projekty termomodernizacyjne
Habitat for Humanity Poland korzysta z okazji do dzielenia się swoim doświadczeniem zdobytym podczas realizacji projektów termomodernizacyjnych i remontowych. Bezpośredni kontakt z beneficjentami i innymi interesariuszami (takimi jak pracownicy socjalni i administratorzy nieruchomości) pomógł organizacji zrozumieć przeszkody uniemożliwiające ludziom skorzystanie z dotacji.
Habitat Poland wierzy, że program zapewni impuls do integracji programu ubóstwa energetycznego z polityką mieszkaniową i budowlaną. Wspólnie z naszymi partnerami z Koalicji Mieszkaniowej przygotowaliśmy dokument strategiczny określający różne mechanizmy, które można wykorzystać do wsparcia termomodernizacji w biedniejszych gospodarstwach domowych. Proponowane rozwiązania obejmują:
- Uproszczenie procedury audytu energetycznego i/lub finansowanie audytu ze środków publicznych (jako obowiązek publiczny);
- Podwyższenie dodatku mieszkaniowego przeznaczonego na spłatę kredytów dla rodzin uboższych;
- Wprowadzenie publicznego funduszu ubezpieczeniowego lub funduszu gwarancyjnego dedykowanego kredytom remontowym;
- Wprowadzenie premii lub dotacji, która nie jest oparta na kredycie komercyjnym, ale na wysokości oszczędności zgromadzonych na remont lokalu.
Źródło: https://getwarmhomes.org/policy/best-practice-from-poland-energy-poverty-reduction-through-thermo-modernization/