Fotowoltaika porady

Jak wybrać dobre panele fotowoltaiczne

Uncategorized

Technologia słoneczna może zwiększyć globalny dostęp do wody pitnej

Zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej od lat stanowi wyzwanie w niektórych częściach świata. Ponieważ populacja rośnie, a zasoby się kurczą, staje się to jeszcze pilniejszą sprawą. Nowa technologia solarna zapewnia możliwe rozwiązanie poprzez odsalanie słonej wody przy minimalnym zużyciu energii.

*** fotowoltaika promocje ***

Chociaż woda pokrywa dwie trzecie Ziemi, 96,5% znajduje się w oceanach. Procesy odsalania mogą przekształcić tę słoną wodę w coś, co nadaje się do picia, ale wcześniejsze systemy wiązały się z szeregiem problemów. Ostatnio jednak naukowcy opracowali sposoby odsalania wody morskiej za pomocą energii słonecznej.

Jak działa odsalanie słoneczne

Istnieją różne podejścia do odsalania słonecznego, z których każde wykorzystuje światło słoneczne na innym etapie procesu. Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Monash opracowali system, który wykorzystuje strukturę metaloorganiczną (MOF) do filtrowania soli i innych zanieczyszczeń. MOF adsorbuje zanieczyszczenia w ciągu 30 minut , a następnie światło słoneczne usuwa zaadsorbowane cząstki z MOF.

*** Generowanie leadów ***

Niedawny wynalazek z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii działa inaczej. Ta metoda odsalania wykorzystuje światło słoneczne do odparowywania wody morskiej, przepuszczając ją przez hydrofobową membranę, która odfiltrowuje sól. Gdy ta para ostygnie, skrapla się z powrotem do postaci płynnej jako czysta woda pitna.

Te techniki odsalania słonecznego mogą wytwarzać setki litrów wody pitnej dziennie. Ponieważ opierają się na energii słonecznej, są również energooszczędne, pomagając im rozwiązać problemy związane z niedoborem wody i zrównoważonym rozwojem.

Problemy z poprzednimi technikami odsalania

Uzyskanie czystej wody pitnej poprzez odsalanie nie jest nowym procesem. Starożytne kultury gotowały wodę morską w celu usunięcia zanieczyszczeń, a odsalanie termiczne na dużą skalę istniało od lat 30. XX wieku , ale tradycyjnie było nieefektywne. Chociaż te procesy odsalania są skuteczne, mają tendencję do zużywania ogromnych ilości energii.

Wytworzenie wystarczającej ilości ciepła do odparowania wody na dużą skalę wymaga znacznej ilości energii. Ponieważ większość energii elektrycznej pochodzi z paliw kopalnych, te większe zakłady odsalania często przyczyniają się do znacznej emisji dwutlenku węgla. Ponieważ kryzys klimatyczny staje się coraz bardziej naglący, taki poziom zużycia energii jest nie do utrzymania.

Odsalanie słoneczne odbywa się na mniejszą skalę niż inne techniki, ale jest znacznie bardziej wydajne. Zarówno podejście australijskie, jak i koreańskie zużywają mniej energii niż nawet odwrócona osmoza, która sama w sobie jest ponad dwukrotnie wydajniejsza niż tradycyjna destylacja termiczna.

Dowiedz się więcej: koszt instalacji fotowoltaiki

Potrzeba zrównoważonego oczyszczania wody

Odsalanie słoneczne może być odpowiedzią na jeden z najbardziej palących problemów na świecie: niedobór wody. Pomimo tego, że na Ziemi jest wystarczająco dużo słodkiej wody, aby służyć całej populacji, około 20% ludzi ma do niej ograniczony dostęp, a branże takie jak rolnictwo i produkcja żywności przyczyniają się do zanieczyszczenia wody, a teraz szukają bardziej zrównoważonych sposobów dostarczania żywności i wody dla świata. Oznacza to, że ponad miliard ludzi ma problemy z uzyskaniem wody pitnej, niezbędnego zasobu.

Oceany na świecie mogą dostarczyć więcej niż wystarczającą ilość wody, aby zaspokoić globalne potrzeby, jeśli ludzie będą mogli ją odsalać. Ponieważ naturalne źródła słodkiej wody stają się coraz rzadsze, a populacja rozrasta się, źródło to staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Techniki odsalania słonecznego umożliwiłyby społecznościom ubogim w wodę wykorzystanie tej wody bez poświęcania wydajności energetycznej.

Około 40% światowej populacji mieszka w pobliżu wybrzeża, co sprawia, że ​​odsalanie jest odpowiednią opcją dla ponad 2 miliardów ludzi. Gdyby odsalanie słoneczne mogło osiągnąć tę skalę, niedobór wody mógłby odejść w przeszłość. Nawet jeśli nie służy całej populacji, uzdatnianie tej ilości zapewniłoby rezerwę wody wystarczającej do zaspokojenia globalnych potrzeb.

Technologia słoneczna ma kluczowe znaczenie dla ochrony Ziemi

Utrzymanie obecnych globalnych poziomów zużycia będzie wymagało rozszerzenia dostępu do wody pitnej. Jednocześnie przejście na procesy wysokoenergetyczne może prowadzić do problemów środowiskowych związanych z emisją dwutlenku węgla, negując wszelkie pozytywne skutki. Technologia słoneczna uwzględnia obie strony równania.

Techniki odsalania słonecznego wciąż są w powijakach, ale wczesne wyniki wyglądają obiecująco. Zwracając się do takich zrównoważonych metod, świat może zapewnić każdemu dostęp do czystej wody i chronić środowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *