Maj, czerwiec, lipiec i sierpień to szczytowe miesiące produkcji energii słonecznej, ponieważ słońce jest wyżej na niebie, a dni są dłuższe podczas przesilenia letniego.
Wytwarzanie energii w panelach słonecznych jest bardziej związane z promieniowaniem słonecznym, a mniej z ilością otaczającego ciepła. Również śnieg lub kurz pokrywający panele wpływają na moc wyjściową panelu.
Brzmi to perwersyjnie sprzeczne z intuicją , ale wzrost temperatury wpływa negatywnie na wydajność energii słonecznej.
Ponadto, w zależności od miejsca zainstalowania panelu słonecznego, letnie ciepło może zmniejszyć wydajność wyjściową o 10-25%.
Ze względu na podwyższoną temperaturę panelu słonecznego prąd wyjściowy wzrasta wykładniczo, podczas gdy napięcie wyjściowe zmniejsza się liniowo. Ogólnie rzecz biorąc, w miesiącach letnich nadmierne ciepło może znacznie zmniejszyć wydajność paneli słonecznych, przyczyniając się do ich niskiej wydajności .
Poza tym warunki zimowe niesamowicie poprawiają wydajność paneli słonecznych, ponieważ działają one ze światłem, a nie ciepłem. System fotowoltaiczny dodatkowo minimalizuje spadek produkcji z powodu utraty światła dziennego lub z powodu kurzu lub śniegu na panelu.
Zima to wciąż dobry czas na wytwarzanie energii słonecznej.
Technologia PV (fotowoltaika) wyposażona w panel słoneczny jest w stanie skuteczniej przetwarzać światło słoneczne na energię, gdy jest ono zimniejsze.
Ponadto panele słoneczne mają potencjał wychwytywania światła słonecznego odbijającego się od śniegu, sumując je, aby otrzymywać światło przez cały dzień. (W przypadku krajów zachodnich, które doświadczają ostrej zimy)
Dzięki postępowi technologicznemu producenci znajdują lepsze sposoby na uchwycenie światła słonecznego w mgliste i pochmurne dni.