Fotowoltaika porady

Jak wybrać dobre panele fotowoltaiczne

Porady

Kombinacja Fotowoltaiki i pompy ciepła. Czy działa?

Wielu konsumentów, którzy mają pewne wyobrażenie o tym, jak działa pompa ciepła, wie, że wykorzystuje energię z powietrza zewnętrznego lub z ziemi do ogrzewania i podgrzewania wody w domu i/lub firmie.

Aby uruchomić pompę ciepła, zużywa ona energię elektryczną, więc powietrzna pompa ciepła może produkować 3 kW lub więcej (w zależności od współczynnika mocy grzewczej pompy ciepła) z 1 kW energii elektrycznej, a gruntowa pompa ciepła może produkować 3,5 kW lub więcej (również w zależności od współczynnika mocy grzewczej) z 1 kW energii elektrycznej.

Konsumenci wiedzą również, że panele fotowoltaiczne są wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej poprzez absorpcję energii słonecznej i przekształcanie jej z prądu stałego na prąd zmienny. Tak więc pompy ciepła potrzebują energii elektrycznej do pracy, a instalując kolektory słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej, można naturalnie założyć (lub czasem się o tym mówi), że kolektory słoneczne pokryją wszystkie lub większość zapotrzebowania na energię elektryczną pomp ciepła.

Darmowe ogrzewanie na zawsze! Brzmi to jak idealna kombinacja, prawda?

Problem z takim połączeniem polega na tym, że panele fotowoltaiczne wytwarzają stosunkowo niewielką ilość energii elektrycznej o tej porze roku, kiedy zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę jest największe, a ponadto w ciągu dnia kolektory słoneczne wytwarzają nadmiar energii, co nie jest typowe dla systemu ogrzewania.

Jak widać na wykresach, pory roku, w których potrzebne jest ogrzewanie, nie pokrywają się z porami roku, w których kolektory słoneczne działają najlepiej. Kolektory słoneczne PV mają minimalny wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji pompy ciepła w zimnych miesiącach, w lecie pompa ciepła nie będzie używana do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, a przy prawidłowych czasach regulacji i odpowiednio zwymiarowanych zasobnikach ciepłej wody użytkowej, można to maksymalnie wykorzystać, aby zapewnić prawie bezpłatną ciepłą wodę użytkową przez 3-4 miesiące w roku.

Istnieje jednak inne rozwiązanie pozwalające na zmniejszenie zużycia energii w okresie letnim, jeśli posiadamy kolektory słoneczne PV. Poprzez zainstalowanie solarnego regulatora zanurzeniowego PV, można skierować każdą dodatkową generację energii elektrycznej do zbiornika zanurzeniowego lub zasobnika w celu bezpłatnego podgrzania ciepłej wody użytkowej, zamiast eksportować ją z powrotem do krajowej sieci energetycznej. Każdy wykwalifikowany elektryk może to dla Państwa zainstalować. Istnieje wiele różnych słonecznych regulatorów zanurzenia PV na rynku od 1000zł w górę i dadzą ci podobne potencjalne oszczędności.

Pompy ciepła i kolektory słoneczne PV nadal dają korzyści finansowe, ale połączenie ich nie pozwoli na uzyskanie znacznych oszczędności dzięki prostemu regulatorowi zanurzeniowemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *