Fotowoltaika porady

Jak wybrać dobre panele fotowoltaiczne

Porady

Kombinacja Fotowoltaiki i pompy ciepła. Czy działa?

Wielu konsumentów, którzy mają pewne wyobrażenie o tym, jak działa pompa ciepła, wie, że wykorzystuje energię z powietrza zewnętrznego lub z ziemi do ogrzewania i podgrzewania wody w domu i/lub firmie.

Aby uruchomić pompę ciepła, zużywa ona energię elektryczną, więc powietrzna pompa ciepła może produkować 3 kW lub więcej (w zależności od współczynnika mocy grzewczej pompy ciepła) z 1 kW energii elektrycznej, a gruntowa pompa ciepła może produkować 3,5 kW lub więcej (również w zależności od współczynnika mocy grzewczej) z 1 kW energii elektrycznej.

Konsumenci wiedzą również, że panele fotowoltaiczne są wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej poprzez absorpcję energii słonecznej i przekształcanie jej z prądu stałego na prąd zmienny. Tak więc pompy ciepła potrzebują energii elektrycznej do pracy, a instalując kolektory słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej, można naturalnie założyć (lub czasem się o tym mówi), że kolektory słoneczne pokryją wszystkie lub większość zapotrzebowania na energię elektryczną pomp ciepła.

Darmowe ogrzewanie na zawsze! Brzmi to jak idealna kombinacja, prawda?

Problem z takim połączeniem polega na tym, że panele fotowoltaiczne wytwarzają stosunkowo niewielką ilość energii elektrycznej o tej porze roku, kiedy zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę jest największe, a ponadto w ciągu dnia kolektory słoneczne wytwarzają nadmiar energii, co nie jest typowe dla systemu ogrzewania.

Jak widać na wykresach, pory roku, w których potrzebne jest ogrzewanie, nie pokrywają się z porami roku, w których kolektory słoneczne działają najlepiej. Kolektory słoneczne PV mają minimalny wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji pompy ciepła w zimnych miesiącach, w lecie pompa ciepła nie będzie używana do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, a przy prawidłowych czasach regulacji i odpowiednio zwymiarowanych zasobnikach ciepłej wody użytkowej, można to maksymalnie wykorzystać, aby zapewnić prawie bezpłatną ciepłą wodę użytkową przez 3-4 miesiące w roku.

Istnieje jednak inne rozwiązanie pozwalające na zmniejszenie zużycia energii w okresie letnim, jeśli posiadamy kolektory słoneczne PV. Poprzez zainstalowanie solarnego regulatora zanurzeniowego PV, można skierować każdą dodatkową generację energii elektrycznej do zbiornika zanurzeniowego lub zasobnika w celu bezpłatnego podgrzania ciepłej wody użytkowej, zamiast eksportować ją z powrotem do krajowej sieci energetycznej. Każdy wykwalifikowany elektryk może to dla Państwa zainstalować. Istnieje wiele różnych słonecznych regulatorów zanurzenia PV na rynku od 1000zł w górę i dadzą ci podobne potencjalne oszczędności.

Pompy ciepła i kolektory słoneczne PV nadal dają korzyści finansowe, ale połączenie ich nie pozwoli na uzyskanie znacznych oszczędności dzięki prostemu regulatorowi zanurzeniowemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *