Fotowoltaika porady

Jak wybrać dobre panele fotowoltaiczne

Porady

Dobór optymalnej wielkości instalacji fotowoltaicznej

Ponieważ zmiany klimatu zagrażają naszej planecie, a ceny energii elektrycznej stale rosną, nie ma lepszego momentu na przejście na system fotowoltaiczny (PV). Wraz z postępem technologicznym fotowoltaika staje się coraz bardziej przystępna cenowo i wydajna, co sprawia, że staje się o wiele bardziej atrakcyjną opcją dla potrzeb energetycznych Twojego domu.

Zanim jednak zatrudnisz firmę do zaprojektowania i zainstalowania nowego systemu paneli słonecznych, dobrze jest odrobić trochę pracy domowej, aby określić zużycie energii elektrycznej w Twoim domu i zapotrzebowanie na energię PV w Twojej okolicy.

Obliczenie zużycia energii elektrycznej w swoim domu

  • Zbieraj swoje rachunki za prąd za miniony rok, aby móc obliczyć średnie miesięczne zużycie energii elektrycznej. Obliczenie średniej jest niezbędne, ponieważ ze względu na wysokie zapotrzebowanie na klimatyzację, zużycie energii elektrycznej w najgorętszych miesiącach jest bardzo wysokie.
  • Zsumuj kWh za wszystkie 12 miesięcy i podziel tę liczbę przez 12, aby określić swoje średnie miesięczne zużycie energii.
  • Podziel liczbę miesięczną przez 30, aby określić dzienne zużycie kWh.

OPCJONALNIE: Aby dokładniej ocenić zapotrzebowanie na energię elektryczną w Twoim domu, zrób listę wszystkich urządzeń, wyszczególniając zużycie energii elektrycznej dla każdego z nich w watach oraz czy jest to prąd zmienny czy stały. Prześledź, ile godzin zużywa się każdego z tych urządzeń w tygodniu, a następnie dla każdego urządzenia pomnóż je przez godziny/tydzień, aby określić liczbę watogodzin w tygodniu zużywanych przez poszczególne urządzenia. Alternatywnie, można określić zużycie energii dla poszczególnych urządzeń, instalując monitor zużycia energii elektrycznej pomiędzy urządzeniem a gniazdem. Pozostawienie monitora na miejscu przez tydzień da Ci watogodzinę urządzenia w tygodniu.

Określ nasłonecznienie w twojej okolicy

Znajdź w Internecie tabelę nasłonecznienia, aby określić nasłonecznienie, średnią liczbę godzin dziennie, przez które Słońce produkuje szczytową ilość światła słonecznego (lub akumulację całego światła słonecznego odpowiadającą tej ilości światła szczytowego), dla Twojego obszaru.

Obliczanie zapotrzebowania na energię

  • W tym kroku musisz użyć wcześniej wyliczonego dziennego zapotrebowania oraz ifnormacji o nasłonecznienniu. Podziel: Dobowe zuzyćie kWh / # godzin = # kW np. 12 / 4 = 3
  • Teraz otrzymany wynik włącz do tego równania, które uwzględnia standardowe straty energii w systemach fotowoltaicznych: # kW x 1,3 (zwiększenie wielkości systemu PV o 30%) = # kW (rzeczywista wielkość systemu PV, której potrzebujesz)
  • np. 3 x 1,3 = 3,9 W tym przykładzie potrzebny byłby system fotowoltaiczny o mocy 3,9 kW, aby zaspokoić potrzeby energetyczne Twojego domu.

Łączna liczba paneli słonecznych

Aby obliczyć wielkość systemu fotowoltaicznego, należy wziąć dzienne zapotrzebowanie na energię w kWh i podzielić je przez szczytową liczbę godzin słonecznych, aby uzyskać potrzebną moc kW. Następnie podzielimy moc kW przez wydajność panelu, aby uzyskać całkowitą liczbę paneli słonecznych dla Twojej instalacji.

Po określeniu liczby potrzebnych paneli, następnym krokiem jest ustalenie, czy możesz je zamontować na swoim dachu i czy masz odpowiedni rodzaj dachu, na którym możesz je zamontować.

Wybór systemu z panelami słonecznymi

  • Zmierz, ile miejsca masz do zamontowania paneli słonecznych.
  • Zdecyduj o budżecie dla swojego systemu.
  • Znajdź system, który spełnia Twoje wymagania w zakresie mocy, ale nadal mieści się w granicach Twojej przestrzeni. To zadecyduje, czy potrzebujesz systemu montowanego na dachu czy na ziemi, a także czy kwalifikujesz się do instalacji solarnej na dachu
  • Przy zakupie systemu PV należy pamiętać, że gwarancja wynosi od 10 do 25 lat. Jeśli nie masz środków na zakup systemu o dłuższej żywotności, upewnij się, że zwróci się przynajmniej początkowa inwestycja w oszczędność energii. Pamiętaj również, aby przyjrzeć się dotacją, jakie oferuje rząd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *