Ok, więc postanowiłeś zainstalować panele słoneczne w domu i produkować własną (i czystą!) energię elektryczną, ale nie wiesz jak wybrać panele słoneczne? Miejmy nadzieję, że ta lista posłuży jako przewodnik do dokonania dobrego zakupu. Należy zawsze pamiętać, że system paneli słonecznych jest inwestycją długoterminową, dlatego istnieje wiele innych aspektów niż cena, które należy wziąć pod uwagę.
Koszt panelu słonecznego
Jest to prawdopodobnie pierwszy czynnik brany pod uwagę przy porównywaniu paneli słonecznych. Koszt kolektora słonecznego zależy od różnych zmiennych: wielkości (w watach), wielkości fizycznej, marki, jakości materiałów, trwałości (lub okresu gwarancji) oraz wszelkich certyfikatów, jakie może posiadać panel słoneczny.
Kluczową wskazówką przy wyborze kolektora słonecznego jest uwzględnienie jego kosztu. Jednak nie powinien to być jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ najtańszy panel może nie być najbardziej efektywny i prawdopodobnie nie jest to najlepsza opcja, jeśli wziąć pod uwagę długoterminową perspektywę. Wybór paneli słonecznych może być ryzykowny, ale mają one długą żywotność (ponad 30 lat), więc ważniejsze jest zapewnienie dobrej jakości systemu niż wybór najtańszej opcji.
Jakość paneli słonecznych
Uwzględnia się przy tym sposób wykonania panelu oraz jakość materiałów użytych do jego budowy. Istnieją różne rodzaje producentów produkujących panele, które różnią się od siebie jakością, ceną i wydajnością. Istnieją producenci zintegrowanych pionowo paneli słonecznych, którzy kontrolują każdy etap procesu produkcyjnego. Kładą oni duży nacisk na jakość i inwestują dużo w badania i rozwój (R&D). Są też inni producenci, którzy tylko montują panele, ale zazwyczaj nie produkują własnych ogniw i nie inwestują w badania i rozwój. Wykorzystują więcej produkcji ludzkiej niż robotów, ale produkują najbardziej przystępne cenowo panele.
Przy wyborze dostawcy paneli słonecznych warto sprawdzić opinie lub historię firmy i sprawdzić, jakie doświadczenia mieli klienci z każdym z nich. Ponieważ będzie to duża inwestycja, ważne jest, aby zrobić trochę badań i sprawdzić, czy klienci są zadowoleni z produktu i obsługi klienta, i czy firma zrobiła wszystko, co obiecała.
Efektywność energetyczna
Wydajność panelu słonecznego to ilość światła, którą otrzymuje panel, zamieniana na energię elektryczną, a tym samym informuje ona o tym, ile mocy wygeneruje Twój system. Im bardziej wydajny, tym lepiej (i droższy). Nie zawsze jest to najlepszy wybór, aby kupić największy i najbardziej wydajny panel słoneczny, ponieważ na końcu możesz wydać więcej pieniędzy niż powinieneś na pokrycie swojego zapotrzebowania na energię.
Powinieneś ocenić swoje wymagania i znaleźć panel, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom: oznacza to, że nie możesz nie doceniać, ale również nie możesz przeceniać swoich potrzeb. Na przykład, Ferrari nie jest potrzebne, aby zabrać dzieci do szkoły (oczywiście można je mieć, ale można zrobić to samo wydając o wiele mniej).
Współczynnik temperaturowy
Odnosi się to do wpływu, jaki ciepło ma na sprawność operacyjną kolektora słonecznego po jego zainstalowaniu. Ponieważ przegrzanie kolektorów słonecznych przyspiesza ich starzenie, im niższy procent na stopień Celsjusza, tym lepiej.
Trwałość
Może to być wskaźnik zaufania producenta do jego produktów. Zazwyczaj panele słoneczne posiadają 25-letnią gwarancję. Jeśli producent nie oferuje długiego okresu gwarancji, można podejrzewać, że jego produkt nie jest zbyt dobry i dlatego nie chce brać na siebie żadnej odpowiedzialności. W tym przypadku należy uważać, aby nie wprowadzić się w błąd przez kuszącą cenę, ponieważ w dłuższej perspektywie można tego żałować.
Oczywiście, ważne jest, aby odpowiednio konserwować panele słoneczne, aby zwiększyć ich żywotność. Na szczęście, są one łatwe w obsłudze i nie wymagają wielu konserwacji.
Rozmiar
Należy upewnić się, że system paneli słonecznych jest wystarczająco duży, aby zasilać wszystkie urządzenia, a także, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby go zainstalować. Fizyczny rozmiar panelu będzie się różnił w zależności od tego jak mocny jest system (im więcej Watt, tym większy) oraz od typu ogniw słonecznych użytych do jego budowy.
Przeciętne gospodarstwo domowe zazwyczaj wymaga instalacji solarnej o mocy 4kW. Waty są związane z wydajnością panelu (panel 200 W będzie generował 200 Wato godzin na godzinę w idealnych warunkach, podczas gdy panel 100 W będzie generował 100 Wato godzin) i są bezpośrednio związane z ceną systemu.
Moc kolektora słonecznego jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, której potrzebujesz, aby uzyskać prawidłowe wyniki, ponieważ niedoszacowanie tej liczby doprowadzi do braku energii, a jej przeszacowanie doprowadzi do wydania większej ilości pieniędzy, niż w rzeczywistości potrzebujesz.