Fotowoltaika porady

Jak wybrać dobre panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika

Recykling paneli fotowoltaicznych

Nowe, wydajniejsze ogniwa fotowoltaiczne stają się coraz tańsze i bardziej powszechne. Rozprzestrzeniają się na coraz więcej instalacji na każdą skalę. Pojawiają się przyszłe problemy, które mogą wymknąć się spod kontroli w Stanach Zjednoczonych lub mogą być źródłem wielkich szans w branży recyklingu odpadów paneli PV.

Fotowoltaika promocje. Sprawdź ile możesz zaoszczędzić dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych!

Problem odpadów

Odpady słoneczne są generowane zarówno z ogniw, które dobiegają końca, jak i z ogniw, które ulegają zniszczeniu w wyniku klęsk żywiołowych. W 2017 r. huragan Maria zniszczył kilka instalacji słonecznych w Portoryko. Pojawiły się tony odpadów, ponieważ panele zostały zniszczone przez silne wiatry, latające odłamki lub zostały wyrwane z obudowy i same stały się gruzem.

Odpady, które powstały, stwarzały trudności nie tylko ze względu na swoją ilość. Także dlatego, że nie mogą trafić na normalne wysypiska z powodu toksycznych chemikaliów używanych do produkcji ogniw słonecznych. Metale ciężkie, takie jak kadm, mogą przedostawać się do środowiska przez wodę. Co gorsza, większość odpadów ze Stanów Zjednoczonych była historycznie eksportowana do Chin. Gdzie niskie koszty pracy i ograniczona ochrona środowiska oznaczały, że niektóre cenne materiały zostały odzyskane. Ale Chiny nie akceptują już e-odpadów na taką samą skalę, co stwarza potencjalny ekologiczny sprzeciw wobec dekarbonizacji.

Ogniwo słoneczne składa się głównie z materiałów takich jak szkło i aluminium. Są łatwe do recyklingu. W przypadku komórek, które osiągnęły kres swojego życia zawodowego, może być nawet możliwe bezpośrednie ponowne wykorzystanie. 

Poznaj zastosowanie energii w codziennym życiu

Koszty recyklingu

Według Waste Dive, recykling panelu słonecznego kosztuje obecnie 20-30 USD. Odzyskane materiały są warte tylko około 3 USD, 4 USD. Co stanowi istotną barierę dla utrzymania ich z dala od wysypisk śmieci. Niektóre firmy koncentrują się na ponownym wykorzystaniu — odzyskiwaniu funkcjonalnych paneli i sprzedawaniu ich na rynki, których nie stać na nowe.

Recykling słoneczny ma określony potencjał i dużą rolę do odegrania w tworzeniu „ekosystemu” energii odnawialnej. Firmy nie powinny zmarnować okazji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *